INFOLINIA
508 056 316
 Do Państwa dyspozycji
od pon. do sob. 7:30 - 17:30
Kosakowscy
Stowaryszenie EkosystEM
 

Aktulaności

13.09.2013

Komunikacja wśród bakterii


Bakterie są niewielkimi organizmami istniejącymi na Ziemi od miliardów lat. Chociaż wydaje się, że tak niewielkie stworzenia, nie mogą być zbyt skomplikowane, to pełnią one w przyrodzie najróżniejsze funkcje np. trawiąc pokarm, wytwarzając witaminy czy też szkoląc system odpornościowy organizmu, w którym się znajdują. Przez to, że są ich na nas miliardy, tworzą między innymi powłokę ochronną wokół naszego organizmu, swoisty „kombinezon bezpieczeństwa” przejmujący groźne zarazki.

Bakterie są z pozoru prostymi organizmami, które w czasie swojego życia absorbują składniki pokarmowe, powiększają swój rozmiar i pomnażają swoją liczebność poprzez podział komórkowy. Nie brzmi to wcale groźnie. Jak to więc możliwe, że człowiek może bardzo poważnie zachorować przez te drobne stworzonka? Okazuje się, że bakterie porozumiewają się między sobą. Wytwarzają one pewne enzymy, odpowiedniki hormonów, służące do komunikacji językiem chemii. Poprzez specjalne receptory odbierają sygnały wysyłane przez inne bakterie, dzięki czemu mogą oszacować, jaka jest liczebność populacji danej bakterii. Mając informację, czy jest ich dużo czy mało, mogą w odpowiednim momencie zadziałać. W ten sposób, groźne dla nas bakterie dostając się do organizmu, w dogodnych warunkach osiadają, absorbują substancje odżywcze i rozmnażają się, powiększając swoją liczebność. Dzięki temu, że potrafią się porozumieć, gdy jest ich już dostatecznie dużo, przypuszczają atak na swojego żywiciela, uruchamiając swoje patogenne cechy.

Bakterie porozumiewają się za pomocą dwóch „języków”. Pierwszy z nich jest językiem wewnątrzgatunkowym, dzięki któremu bakterie identyfikują tylko jednostki ze swojego gatunku, i drugi, liczący obecność wszystkich pozostałych bakterii. Jest to dla nas znakomita wiadomość, wyjaśniająca w pewien sposób fenomen działania pozytywnych mikroorganizmów. Potrafią one nie tylko zająć miejsce, by negatywne organizmy nie zwiększały swojej populacji, ale także mogą zablokować ich działanie poprzez swoją obecność. W ten sposób, jeśli nawet bakterie szkodliwe dla nas się namnożą, zwiększając liczbę pozytywnie oddziałujących mikroorganizmów, które wysyłają sygnał „my tu jesteśmy”, spowodujemy że organizmy szkodliwe nie przystąpią do ataku.

Bonnie Bassler w bardzo przystępny sposób przybliża odkrycie zjawiska komunikacji bakterii. Serdecznie zachęcam do obejrzenia jej krótkiego wykładu.

Rolhurt, Kazimierz Kosakowski

Raduszyn 4

62-095 Murowana Goślina

Wielkopolska

t: + 48 618 122 110

agrogreen.eu@gmail.com

NIP: 777 001 83 76

REGON: 630220194

PKO Bank Polski S.A.

Konto nr 53 1020 4027 0000 1002 0040 7361

Investmag - tworzenie stron internetowych