INFOLINIA
508 056 316
 Do Państwa dyspozycji
od pon. do sob. 7:30 - 17:30
Kosakowscy
Stowaryszenie EkosystEM
 

Aktulaności

13.09.2013

Zdrowe Kurczaki


Zajmujemy się chowem drobiu od 15 lat. Dla niewtajemniczonych odchowanie brojlera polega na zamknięciu około 15 000 – 20 000 sztuk kurcząt w kurniku oraz zapewnieniu im pożywienia, wody i odpowiedniej temperatury. W dużym zagęszczeniu jakie panuje na kurniku, nie trudno by jakaś słabsza sztuka zachorowała i przeniosła chorobę na inne kurczaki.

Gdy zaczęliśmy przygodę z chowem brojlerów panowało przekonanie, że aby dobrze odchować stado, należy uzyskać nad środowiskiem i zwierzętami absolutną kontrolę. Jak najlepiej to zrobić? Poprzez sterylizację otoczenia za pomocą środków dezynfekujących oraz „oczyszczenie” zwierząt za pomocą antybiotyków. Przez długi czas nie mając innego wyjścia, staraliśmy się jak najlepiej kontrolować wszystkie parametry odchowu. Wydawać by się mogło, że wraz ze zdobywaniem doświadczenia powinniśmy uzyskiwać coraz lepsze rezultaty. Do pewnego momentu rzeczywiście umiejętne stosowanie antybiotyków i środków dezynfekcji powodowało, że sytuacja na kurnikach była w miarę stabilna. Niestety często, na co najmniej jednym kurniku zdarzało się niekontrolowane, bardzo niekorzystne, i intensywne rozprzestrzenienie jakiejś choroby. Gdy nastąpił taki swoisty wybuch, bardzo trudno było z nim skutecznie walczyć. Terapia antybiotykowa była bardzo kosztowna i osłabiała kurczaki, nie mówiąc już o tym jaki miała wpływ na jakość mięsa.

W 2003 roku natknęliśmy się na nowe rozwiązania technologiczne związane z zastosowaniem probiotycznych kultur bakterii. Wcześniej stosowanie pożytecznych bakterii było bardzo ograniczone i polegało na stosowaniu pojedynczego szczepu. Natomiast Profesor Teruo Higa opracował technologię łączenia wielu różnych szczepów bakterii, promieniowców i grzybów w stabilną mieszankę pozytywnie oddziałujących mikroorganizmów. W skrócie działanie tej mieszanki to: konkurencyjne wypieranie patogenów (chorobotwórczej mikroflory i fauny), czyli tworzenie efektu „zajętego miejsca” oraz działanie wspierające odporność organizmu poprzez wytwarzanie substancji pożytecznych takich jak enzymy, kwasy organiczne, hormony oraz antyoksydanty. Zastosowanie tej mieszanki pozwoliło nam, po kilku latach eksperymentów i prób, zrezygnować z całkowitej sterylizacji kurników. Natomiast dzięki zastosowaniu samodzielnie sporządzonej mieszanki ziołowej mogliśmy całkowicie zrezygnować z zastosowania antybiotyków podczas odchowu brojlerów na naszej fermie. Jest to absolutny zwrot w dziedzinie produkcji brojlerów.

Efektem naszych starań są brojlery odchowywane w bardzo dobrym środowisku z minimalnymi poziomami szkodliwych gazów. Kurczęta, które żyjąc w stanie zbliżonym do homeostazy (równowagi), dorastają zdrowe i dają produkty spożywcze bez obciążeń chemicznych. Walory żywieniowe i zdrowotne takich kurczaków są nieporównywalnie lepsze od kurczaków rosnących w środowisku „całkowicie kontrolowanym”.

 

Rolhurt, Kazimierz Kosakowski

Raduszyn 4

62-095 Murowana Goślina

Wielkopolska

t: + 48 618 122 110

agrogreen.eu@gmail.com

NIP: 777 001 83 76

REGON: 630220194

PKO Bank Polski S.A.

Konto nr 53 1020 4027 0000 1002 0040 7361

Investmag - tworzenie stron internetowych